ViaAnelli

Per la strada mia

7 notes

Dabbawalla nedir???

Mumbai’deki tren istasyonu önünde saatin tam 12:15 olmasını bekliyoruz. Hepimizde ayrı bir heyecan… Hollywood/ Bollywood yıldızları için değil bekleyişimiz… Dabbawalla’ları bekliyoruz. Çünkü 5dk geç kalsak dağılıp gidecekler.

Derken onar onar çıkıyorlar istasyondan. Beyaz şapkaları ve eller kollar dolusu yemek kaplarıyla. Yemek kaplarını kaldırıma indiriyorlar ve ayrıştırmaya başlıyorlar. Biz merakla izlemeye devam ediyoruz.

Hindu dilinde “dabba” kutu demek. “walla” o işi yapan kişi demek. “dabbawalla” “kutucu” yani… Bu kişiler pazar hariç her gün ama herrrr gün evlerden kadınların kocaları için yaptığı öğlen yemeklerini bildiğin sefer taslarında topluyor. Öğlen istasyonda buluşup yemekleri ayrıştırıyorlar ve bisikletlerle tüm işyerlerine dağıtıyorlar. Sonra kocalar yemekleri yiyor ve pislenmiş tabakları dabbawalla’lar tekrar toplayarak her bir eve geri dağıtıyor.

Her gün 150 - 200.000 yemek dağıtımı ve toplaması yapıyorlar. Ve her seferinde doğru yemek doğru adama gidiyor!!!! Inanilmaz ilginc degil mi?!! Ben şok oldum. Harward Business School bu case’e ‘6 sigma rating’ vermiş. Bu, 6 milyonda 1 yanılma payı demek!!! Biz ofiste bi çiçek gönderimi yapmaya kalktık 100 kişiye, günlerce süründü alıcılarına ulaşana kadar.  Ne bi bilgisayar sistemi, ne dağıtım için bir araba, ne bi kağıt kalemleri var!!! Yemek kutularının üzerinde sadece alıcı ismi ve adrese dair posta kodu yazıyor. Inanilmaz bi sistem bence!

"Kocalar kendi yemeklerini niye kendileri götürmüyor?" diye sormayın. Tüm turistler aynı soruyu soruyormuş. Bi gelenek olarak devam ediyor bu olay… Sorunun tam bir cevabı yok.

Filed under dabbawalla hindistan india mumbai bombay yemek food lunch distribution 6 sigma

  1. derkander reblogged this from viaanelli
  2. viaanelli posted this